Quantcast
Channel: Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze
Viewing all 955 articles
Browse latest View live

Exkurze na Rohanský ostrov

$
0
0
Exkurze na Rohanský ostrov v Praze 15. dubna 2024 byla zaměřena na územní rozvoj a management města na příkladu aktuálně se rozvíjející městské čtvrti. Dr. Michael Pondělíček a doc. Vladimíra Šilhánková provedli více než 30 studentů od Palmovky až po Křižíkovu se zajímavým odborným výkladem a ukázkami rozvojových možností, ale i úskalí, se kterými se lze při plánování a managementu rozvoje města setkat.

Workshop o e-mailingu se společnostmi Mailkit s.r.o. a Etnetera Activate a.s. už potřetí

$
0
0
V předmětu Online marketing se i letos ve středu 17. 4. 2024 konal praktický workshop vedený externisty z praxe. Nejprve proběhla přednáška Martiny Hubené ze společnosti Mailkit s.r.o., která patří mezi lídry e-mail marketingu v České republice. Tématem byla tvorba strategie e-mailingu pro společnost, vyrábějící inovativní druhy kávy. Praktický workshop organizoval Martin Císař ze společnosti Etnetera Activate a.s. Výstupem prvního workshopu byl návrh hromadného e-mailu, který měl potenciální zákazníky přesvědčit k papírových kapesníků a toaletních papírů. Velmi cenná byla zpětná vazba o tom, co by v praxi fungovalo, a jak by se dala kampaň vylepšit. Studenti pozitivně hodnotili obsah workshopu, který navazuje na využití praktických příkladů ve výuce předmětů v oborovém zaměření Marketing. Společnost Mailkit vyvinula českou e-mailingovou platformu se snadnou implementací a profesionální podporou pro e-mailingové kampaně. Mezi její velké zákazníky patří např. Seznam.cz nebo Notino s.r.o. Společnost Etnetera Activate a.s. patří mezi dominantní hráče v e-mailing na českém trhu a zabývá se praktickým prováděním e-mailingových kampaní a jejich optimalizací s využitím, webové a mobilní analytiky a v neposlední řadě také datové analytiky.

Proběhl úspěšný třetí ročník Automotive Day 2024

$
0
0
42 vystavených aut, přes 400 testovacích jízd a jeden opravdu nezapomenutelný zážitek! Ve středu 10. dubna 2024 se potřetí prostor před NTK zaplnil špičkovými modely předních automobilek v rámci akce, pořádané Masarykovým ústavem vyšších studií, Automotive Day 2024. Nejvíce nadšenců přilákala nákladní vodíková Tatra Force e-Drive, která se v Praze představila poprvé. Fronty se stály na zkušební jízdy elektromobily Tesla, vodíkovou Toyota Mirai a ikonickým VW ID Buzz, nicméně všechny atraktivní vystavené modely si našly své obdivovatele. Ale nebylo to jen o autech. Na konferenci se diskutovalo o budoucnosti elektromobility, infrastruktuře, autonomním řízení a alternativních pohonech ve veřejné a nákladní dopravě. A co nás čeká příští rok? Ještě větší akce s více značkami a novým segmentem nákladních vozidel a autobusů! Děkujeme všem studentům, pedagogům, středoškolákům, novinářům a nadšencům, kteří se připojili k naší výstavě a konferenci. Těšíme se na vás 9. dubna 2025! Autorem videa je VIC ČVUT a bylo vyrobeno díky podpoře českého zastoupení konsorcia technických univerzit EuroTeQ.

MÚVS na prvním Národním rozvojovém dni na MZV

$
0
0
Dne 25. dubna se Masarykův ústav vyšších studií ČVUT zúčastnil historicky prvního Národního rozvojového dne na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Plenární zasedání v Černínském paláci zahájil prezident ČR Petr Pavel. Dále vystoupil ministr zahraničí Jan Lipavský a ředitel Nadace Člověk v tísni Šimon Pánek. Virtuálně zdravici přednesla i ministryně pro rozvoj Belgického království, současně předsedající země EU. Na jednání byli přítomni zástupci obou komor Parlamentu ČR, velvyslanci dotčených rozvojových zemí (Moldavsko, Ukrajina, Zambie, Etiopie, aj.), náměstci několika ministrů a další oficiální osobnosti. Následně probíhaly tzv. odborné stoly, kde se ČVUT zúčastnilo témat Vzdělávání a posilování povědomí a Klimatická a environmentální bezpečnost. V rámci jednání došlo k široké shodě na tom, že finance na rozvojovou činnost a propagaci ČR v zahraničí nejsou dostatečné a že v rámci OECD zaostáváme v této činnosti a i přes inflaci se prostředky nedaří navýšit. Bylo doporučeno, aby byly ustanoveny nadresortní rozvojové skupiny pro lepší vztahy ministerstev, podpořeny víceleté cílené projekty a aby se napomáhalo transformaci rozvojových zemí. Odpolední program na zahradě MZV, který již byl otevřený veřejnosti, probíhal ve znamení rozhovorů, promítání, výstav, interaktivních prezentací a dalších doprovodných akcí. Na stáncích se představily jednotlivé organizace – kromě Člověka v tísni také Care, Charita ČR, Lékaři bez hranic, Nadace OSF, firmy podporující rozvoj zemí III. světa a řada dalších. ČVUT reprezentovalo rektorátní Oddělení pro rozvoj zahraniční spolupráce. Účastí na akci (prostřednictvím zástupců Institutu veřejné správy a regionálních studií MÚVS) jsme stvrdili naši pozici v rozvojových aktivitách České republiky v zahraničí a podpořili jejich další rozvoj.

Staff Week na téma “Academics Teaching Language for Specific Purposes”

$
0
0
Ve dnech 22.-29. dubna 2024 se na půdě MÚVS ČVUT konal ve spolupráci mezinárodního oddělení a institutu jazykových studií STAFF WEEK, na němž se sešli angličtináři/-ky, němčináři/-ky, francouzštináři/-ky, italštináři/-ky a češtináři/-ky, kteří se zabývají výukou odborného cizího jazyka (LSP) v terciárním vzdělávání. Sešla se neuvěřitelná skupina s mnoha společnými zájmy. Byli tu kvalifikovaní/-é učitelé/-ky, didaktici/-čky a lingvisté/-ky, kteří pracují na univerzitách v nejrůznějších zemích Evropy: Německo, Gruzie, Švýcarsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Litva, Severní Makedonie, Estonsko, a za MÚVS samozřejmě i Česká republika. Už jen výčet zemí a jazyků ukazuje, že šlo o různorodou skupinu. A i obsah byl pestrý, namátkou diskuse o odlišných systémech jazykové výuky a jejího hodnocení, aplikace, učebnice, ChatGPT a umělá inteligence. Jedním z přínosů byla i účast studentů, kteří na mezinárodním panelu diskutovali o svých zkušenostech s výukou jazyků na MÚVS. Učitelé a studenti si navzájem řekli, co je motivuje – a co naopak odrazuje. Díky také studentům a učitelům, kteří souhlasili s přítomností mezinárodní učitelské skupiny v autentické výuce předmětu Anglický jazyk.

Workshop o testování webu společností PricewaterhouseCoopers Česká republika, s.r.o.

$
0
0
V rámci probíhající spolupráce mezi PricewaterhouseCoopers Česká republika, s.r.o. a Masarykovým ústavem vyšších studií se uskutečnil ve středu 24. dubna další workshop v předmětu Online marketing, tentokrát zaměřena metody testování webu. Výuku vedl Václav Karban, Innovations and Startup Development Community Lead Manager ze společnosti PwC. Studenti se seznámili s různými druhy testů a metrikami efektivnosti webové stránky, KPI, které v oblasti webových stránek zajímají jejich provozovatele. Cílem workshopu nebylo jen poskytnout zpětnou vazbu k webovým stránkám, které studenti vytvořili, ale také je seznámit s pracovní pozicí web testera, která je dobrým startem pro práci v oblasti informačních technologií i pro absolventy ekonomiky a managementu. Společnost PwC pomáhá je mezinárodní poradenskou a konzultační společností se 327 tisíci zaměstnanci ve 155 zemích světa. Poskytuje kvalitní auditorské, daňové a poradenské služby v různých odvětvích, zejména v finance a bankovnictví, IT, podnikání a výrobě.  

Přednáška na téma “Aktuální trendy v e-commerce” Matěje Kapošváryho, CEO společnosti Shopsys

$
0
0
Masarykův ústav vyšších studií ČVUT přivítal v rámci výuky Maloobchodního podnikání 2. května 2024 Matěje Kapošváryho, CEO společnosti Shopsys, české jedničky na zakládání středních a větších e-shopů na míru. Tématem přednášky byly “Aktuální trendy v e-commerce”, zejména důvody poklesu e-commerce v posledních dvou letech a příležitosti pro jeho další růst. V centru pozornosti byla úroveň omnichannelu, retenční marketing a změny v podobě dodavatelského řetězce. Diskutovalo se i o vstupu polského Allegra na český trh nebo příležitosti pro zahraniční expanzi českých obchodníků.  

Současný vývoj země Mayů: Od starých pyramid přes sociální města až po Mayský vlak – projekt století

$
0
0
Zveme vás na přednášku o Mayské civilizaci na Yucatánu, která se uskuteční ve středu 15. května 2024 od 18:00 hodin v posluchárně 103. Dr. Pondělíček a doc. Šilhánková z Institutu veřejné správy a regionálních studií MÚVS ČVUT budou sdílet své dojmy a fotografie z únorové cesty okolo Yucatánu a podle Mayského vlaku – Maya Tren. Maya Tren je projekt Mexické vlády a místních vlád (státy Yucatán, Quintana Ró a Campeche), který má podpořit rozvoj, turistiku, návštěvnost a dostupnost památek a zejména povzbudit místní komunity Mayů, které zatím neměly mnoho důvodů k tomu, aby opustily centrální prales na poloostrově. Na Yucatánu tvoří  Mayové cca 75 % obuvatel, žijí tam přes 2 tisíce let, ale jejich kultura a zvyky se samozřejmě mění, jen staré pyramidy a sídla zůstávají. Přednáška je určená zájemcům o regionální rozvoj, staré kultury, vývoj jedné z kompaktních a starých amerických kultur a také zájemcům o památky Střední Ameriky. Je orientována i na “nové poznatky” a mýty z vývoje civilizací, ve vztahu ke změně klimatu.    

Přihlašování na International Project Workshop (ZS 2024/25)

$
0
0
Nenechte si ujít příležitost přihlásit se do již třetího ročníku International Project Workshop, který odstartuje v zimním semestru 2024/2025. International Project Workshop (IPW) je mimořádný projekt, který je zaměřen především na propojení teoretické výuky s praxí, a umožní vám zkusit si práci v mezinárodním týmu na projektech pro jedničky na trhu. Jedná se o volitelný bakalářský studijní předmět, který je realizován ve spolupráci se dvěma partnerskými univerzitami – v letošním ročníku je to univerzita v Lyonu (Francie) a univerzita v Görlitzu (Německo). Zároveň se na projektu podílí společnosti ze soukromého sektoru, pro rok 2024 to bude Škoda Group, L‘Oréal, Komerční banka, Total Energies, Cofidis a Siemens. Každá z firem do projektu přinese úkol, který budete zpracovávat v týmu spolu se studenty z partnerských univerzit pod vedením odborníků z praxe a výsledky Vaší práce pak firma využije v reálném businessu. K 6ti ECTS do studijního plánu tak získáte také kontakty a zkušenosti, které vám pomůžou v budoucím profesním uplatnění. Jako bonus strávíte týden na partnerské univerzitě a budete si tak moct vychutnat adventní atmosféru tradičních německých trhů. Zde najdete více informací o projektu a výběrovém řízení pro letošní ročník, nebo si prohlédněte informační brožuru. Deadline pro podání přihlášek je 23.5.2024. Máte otázky? Kontaktujte nás na ipw@cvut.cz, nebo se zastavte na International Office (M111).

Přednáška “Inovace ve spotřebních družstvech” Lukáše Němčíka

$
0
0
Ve čtvrtek 9. května 2024 proběhla na MÚVS v rámci předmětu Maloobchodní podnikání přenáška Lukáše Němčíka, ředitele pro marketing a rozvoj Svazu českých a moravských spotřebních družstev. Studenti měli možnost diskutovat o družstevní formě podnikání, jejíž historie sahá do poloviny 19. století, a v současnosti je využívána v takových konceptech jako je Airbnb nebo FC Barcelona. Družstvo je založeno na principu 1 člen má 1 hlas bez ohledu na výši majetkového podílu. V tom se liší od akciové společnosti. Zejména v severských zemích jako je Dánsko nebo i ve Švýcarsku nebo Itálii je družstevní forma podnikání velice rozšířená a vytváří tu shluky podnikatelských subjektů s vlastní bankou a řadou navazujících subjektů v oblasti B2C. V České republice prošla spotřební družstva po roce 1989 transformací a dnes se podílejí na tržbách v maloobchodě s rychloobrátkovým zbožím cca 6 %. Obsluhují převážně vesnický prostor, který je spojený s vyššími náklady na oběhové procesy, zejména na logistiku. Lukáš Němčík v přednášce představil inovativní projekty, které spotřební družstva pilotně vyzkoušela. V současnosti sázejí spotřební družstva na hybridní formu maloobchodního provozu, kdy je prodejna v určité hodiny obsluhována personálem, a dále přechází do režimu automatické prodejny 24/7. Využívána je přitom bankovní identita zákazníka a umělá inteligence pro vizuální rozpoznávání prodejního prostoru, která se ukázala být efektivnější než sledování službou na monitorech. Spotřební družstva se tak stávají v retailingu v České republice zajímavým inovativním segmentem jak pro formu podnikání, tak pro nasazení pokročilých technologií.

Anketa hodnocení výuky v letním semestru 2023/2024 otevřena

$
0
0
Vážené a milé studentky, vážení a milí studenti, do 30. června 2024 můžete hodnotit předměty letního semestru 2023/2024 na adrese: https://anketa.cvut.cz. Pro vyučující a vedení fakulty je velmi důležité získat váš názor. Prosím, využijte možnost ohodnotit kvalitu výuky a pomozte nám ji vylepšit! Harmonogram: 16. 05. 2024 otevření pro studenty, kteří mohou hodnotit pouze ukončené předměty 10. 06. 2024 otevření pro studenty, kteří mohou hodnotit všechny zapsané předměty 30. 06. 2024 uzavření ankety pro hodnocení studenty

Návštěva z École La Mache Lyon

$
0
0
V týdnu od 13. května jsme na MÚVS s radostí přivítali skupinu 13 studentů z naší partnerské univerzity École La Mache Lyon, pro které jsme připravili program složený nejen ze zajímavých přednášek k aktuálním tématům např. eurovolby, ale i návštěvu EUSPA, Eaton Central Europe Innovation Hub, Státní opery a Únětického pivovaru. Velký zájem, zejména u mužské části, vzbudila prezentace projektu studentů ČVUT Student Formula. Doufáme, že se našim francouzským kolegům návštěva MÚVS a Prahy líbila, a věříme, že položila základ budoucí spolupráci, jejímž hlavním cílem by měly být organizované týdenní výměnné pobyty studentů z obou univerzit.

Kurz pro ukrajinské studenty: Transfer zkušeností z plánování rozvoje a obnovy pro města Ukrajiny

$
0
0
K prvnímu Národnímu rozvojovému dni ČR, dne 25. dubna 2024, začal i projekt pod názvem Posilování kapacity a transfer znalostí na VŠ pro rozvoj postižených oblastí Ukrajiny, který bude v roce 2024 realizovat Institut veřejné správy a regionálních studií Masarykova ústavu vyšších studií na ČVUT v Praze ve spolupráci s O. M. Beketovovou národní univerzitou urbánní ekonomie v ukrajinském Charkově. Hlavní částí projektu bude výukový kurz “Transfer zkušeností z plánování rozvoje a obnovy pro města Ukrajiny”, který bude realizován pilotně 12. – 13. června 2024 pro studenty pobývající v České republice a následně začátkem října pro studenty Beketovovy univerzity v Charkově. Celý projekt byl zahájen realizací interního workshopu 15. května 2024 s více znalci a organizacemi, kde bylo specifikováno bližší zaměření rozvojových přednášek pro studenty, doktorandy a státní správu, místní hybatele a správce infrastruktury, které by ve svém důsledku měly pomoci stanovit priority a rozvinout činnost při současné i poválečné Ukrajiny postižené devastací území během Ruské agrese. Tisková zpráva k projektu Projekt byl finančně podpořen ve výběrovém řízení Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu Ukrajiny a je součástí České rozvojové pomoci.    

MÚVS má nejlepší florbalový tým ze všech univerzit v Praze!

$
0
0
Po rozpačité základní části se florbalovému týmu MÚVS povedl neskutečný výkon. Nejprve se 10. května během napínavého zápasu výhrou 4:3 na samostatné nájezdy podařilo zajistit postup do semifinále, v následujícím týdnu se tým dostal do finále přes FTVS UK a na závěr opět na nájezdy porazil FSV UK. Stali jsme se tak nejen nejlepším florbalový týmem ČVUT, ale i nejlepším týmem ze všech univerzit v Praze. Hráčům gratulujeme, děkujeme všem za podporu a doufáme, že se do týmu v příštím roce připojí další potřebné kvalitní posily z řad nových studentů.   

Příprava nových předmětů “Veřejný prostor v době nových výzev Green Deal”  a “Green Deal Week”

$
0
0
Masarykův ústav vyšších studií zahájil realizaci projektu Podpora zelených dovedností a udržitelnosti na ČVUT v Praze v rámci něhož připravuje zavedení několik nových výukových předmětů zaměřených na zelenou transformaci. V rámci přípravy podkladů se doc. Šilhánková zúčastnila odborné exkurze pořádané Ekocentrem Koniklec za příklady dobré praxe hospodaření s dešťovou vodou a řešení veřejných prostranství měst reagující na dopady klimatické změny. Nové poznatky budou bezprostředně zavedeny do výuky dvou nově připravovaných předmětů “Veřejný prostor v době nových výzev Green Deal”  a “Green Deal Week”, které se začnou vyučovat od příštího akademického roku. Příklady řešení zeleně ve stávajících ulicích centra Vídně v místech, kde není dostatek prostoru pro standardní stromořadí, trávníky ani záhony. Možnostmi jsou vertikální zahrady na fasádách budov nebo popínavky na konstrukcích. 

Další setkání ČVUT se zástupci obcí a měst “Vědecká hospůdka”

$
0
0
V rámci realizace projektu Podpora zelených dovedností a udržitelnosti na ČVUT v Praze připravuje Masarykův ústav vyšších studií aktivity spojené s navázáním strategické spolupráce a propojení aktivit dvou významných aktérů – technologického – reprezentovaného ČVUT a územního – reprezentovaného regionálními partnery. Pilotní akcí projektu bude uspořádání diskusního workshopu mezi zástupci ČVUT, ČZÚ, CIRI a zástupci obcí. Akce s názvem Vědecká hospůdka se bude konat 26. září 2024 od 13 do 16 hodin na Krajském úřadu v Hradci Králové.

Finální přípravy na třetí ročník International Project Workshop

$
0
0
Přípravy již třetího ročníku International Project Workshop (IPW) se blíží do finále. Výběrové řízení bylo uzavřeno a 12 studentů z MÚVS dostane příležitost zapojit se od října do tohoto unikátního projektu. Kromě českých studentů projevili o IPW zájem i studenti anglických studijních programů, což jen přispěje ke kulturní rozmanitosti, která je pro tento projekt tak důležitá. Letošní ročník IPW přináší 6 projektů z různých oblastí podnikání, včetně budoucnosti tramvají, uvedení nových produktů na trh ve střední Evropě, zlepšení image úvěrové společnosti a restrukturalizace bankovních produktů v České republice. Z minulých ročníků projektu zůstaly společnosti Cofidis, Total Energies a Komerční banka, nově letos do projektu přibyla Škoda Group, Siemens Energies a Renault Trucks. Koordinátoři z MÚVS a dvou partnerských univerzit (univerzita v Lyonu a univerzita v Görlitzu) nyní pracují na sestavení týmů. Zohledněno je nejen zaměření a dovednosti studentů, ale také jejich vzájemná kompatibilita. Týmy budou kompletní v polovině září, kdy se také uskuteční první online schůzky, kde se studenti seznámí se svými vyučujícími a se zadáním svých projektů. IPW bude zahájen v říjnu v Praze společným setkáním všech účastníků projektu a bude pokračovat celý semestr až do prosince, kdy studenty čeká cesta do Görlitzu, kde budou prezentovat výsledky své práce. Děkujeme všem podporovatelům a přejeme studentům a ostatním účastníkům hodně štěstí v letošním ročníku IPW!

Mimořádné kolo přijímacího řízení – Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku

$
0
0
Ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze vyhlásila mimořádné kolo přijímacího řízení pro akademický rok 2024/2025 pro bakalářský studijní program B0114P300003 Učitelství praktického vyučování a odborného výcviku.   Termín vyhlášení: 26. 06. 2024 Termín pro podávání přihlášek: 30. 08. 2024 Termín přijímací zkoušky: 06. 09. 2024, 10.00 h Termín zápisu: Zápisy a náhradní termíny zápisů do prvních ročníků AR 2024/2025 budou sděleny každému uchazeči o studium prostřednictvím aplikace Přihláška ČVUT, kde je možné si termín změnit. Podmínky mimořádného kola přijímacího řízení

Mimořádné kolo přijímacího řízení – Projektové řízení inovací

$
0
0
Ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze vyhlásila mimořádné kolo přijímacího řízení pro akademický rok 2024/2025 pro navazující magisterský studijní program N0413A050002 Projektové řízení inovací. Mimořádné kolo přijímacího řízení se vyhlašuje pro následující oborová zaměření: ✓ prezenční forma Management inovací v regionech Spolupráce soukromého a veřejného sektoru Sustainability and Climate Change Innovations   ✓ kombinovaná forma Management inovací v regionech Management moderních výrobních technologií   Termín vyhlášení: 26. 06. 2024 Termín pro podávání přihlášek: 24. 08. 2024 Termín přijímací zkoušky: 05. 09. 2024, 10.00 h Termín zápisu: Zápisy a náhradní termíny zápisů do prvních ročníků AR 2024/2025 budou sděleny každému uchazeči o studium prostřednictvím aplikace Přihláška ČVUT, kde je možné si termín změnit. Podmínky mimořádného kola přijímacího řízení

5. mezinárodní akademická konference o sociálních problémech

$
0
0
Společně s Institutem pedagogiky z Rzeszów University v Polsku jsme na Masarykově ústavu vyšších studií na ČVUT v Praze 12. června 2024 uspořádali 5. mezinárodní akademickou hybridní konferenci o sociálních problémech s příspěvky z Polska, Litvy, Gruzie, Rumunska, Sri Lanky, Pakistánu, Thajska a Malajsie. Témata zahrnovala angažovanost zaměstnanců a ekologické jednání, fluktuaci zaměstnanců, vzdělávání a rozvoj zaměstnanců a spirituální ekologii.    
Viewing all 955 articles
Browse latest View live